Nejčastější dotazy (FAQ)

Jako odborníci v bazénovém oboru bychom rádi veřejně odpověděli na nejčastější dotazy (FAQ), se kterými se potýkáme. Budeme rádi pokud Vám tyto odpovědi pomohou s výběrem vašeho bazénu nebo příslušenství k němu.


Q?

Co když nám začne unikat voda z bazénu?

A.

Únik vody může být způsoben odpařováním vody z bazénu v důsledku vyšší teploty ovzduší či teploty vody v bazénu, běžným provozem (skákání do vody, „odnášení“ vody plavci).
Může se však vyskytnout opravdový problém s únikem vody a zde je nutné hledat příčinu. Bez speciálních přístrojů je hledání závady zdlouhavé. Jsme jedna z  mála firem, která vlastní detektor úniku vody, můžeme tedy problém najít a závadu opravit. Nejčastěji se jedná o netěsnící gumičky u světel, skimmeru, trysek, …

Q?

Může na bazénu prasknout svár?

A.

Naše bazény jsou vyrobeny z kvalitního prvojakostního materiálu Roechling nebo IMG. Bazény vyrábíme pomocí automatických strojů a svár je vždy velmi pevný. Kdyby se však nešťastnou náhodou bazén (svár) poškodil, dá se opravit (převařit).

Q?

Jaké jsou výhody zastřešení bazénů?

A.

 • Bezpečnostní hledisko – snížení rizik a zvýšení bezpečnosti osob a domácích mazlíčků během pobytu u bazénu.
 • Prodloužení koupací sezóny – koupací sezónu lze prodloužit na období od dubna do října. Proti bazénu bez zastřešení je teplota vody v průměru o 8°C vyšší.
 • Minimalizace rozsahu údržby – zanesení vody nečistotami v podobě trávy, jehličí, listí a drobnými nečistotami, jako jsou popílek, pyl a prach se výrazně eliminuje
 • Snížení nákladů na vytápění – zastřešení s výplní z polykarbonátu částečně nahrazuje solární ohřev

Q?

Jaké si mohu vybrat bazénové příslušenství?

A.

 • Bazénové doplňky, které ulehčí péči o bazén a bazénovou vodu (automatické dávkovače, bezchlórové úpravy, tepelná čerpadla).
 • Bazénové doplňky, které zpříjemní čas strávený u bazénu i samotné koupání (protiproudy – bazén promění v dokonalý tréninkový nástroj, reflektory, masážní trysky, vestavné schodiště, solární sprcha, chrliče vody, atd.)
 • Bazénové doplňky, které není nutno instalovat (teploměry různých barev a tvarů, bazénové vysavače od manuálních přes poloautomatické až po automatické, solární /letní/ plachta, zimní plachta. Letní plachta zamezuje vniknutí nečistot do bazénové vody, zmírňuje tepelné ztráty v noci, za teplého počasí částečně ohřívá vodu bazénu. Zimní plachta zabraňuje množení řas a v jarním období usnadňuje uvedení bazénu do provozu, je silnější a neprůsvitná. Žádná z plachet však není zábrana pádu do bazénu.

Q?

Na co při objednávce bazénu ještě myslet?

A.

Při objednání bazénu se vždy zajímáme o bazénový korpus a bazénové příslušenství, nesmíme, ale zapomenout:

 • na umístění filtrace (zda není nutné přiobjednat šachtu)
 • na zateplení polystyrenem (polystyren nám bude sloužit jako izolant a také má funkci jako dilatační vložka mezi bazénové těleso a beton)

Pokud si budete objednávat bazén se zastřešením, tepelné čerpadlo není nezbytná věc. Přesto doporučujeme udělat při stavbě bazénu rozvody pro případné dokoupení tepelného čerpadla.

Q?

Je nutné pod bazén udělat odvodnění?

A.

Ano, pod každý bazén je nutné odvodnění provést. Každoročně ohrozí provoz mnoha bazénů (plastových, foliových, laminátových) nejen spodní voda, ale i povrchová dešťová voda. Při vydatných deštích steče voda přes dlažbu kolem bazénu a betonu pod bazén, kde se poté akumuluje a vytváří na dno bazénu tlak, který časem může udělat problémy na nádobě bazénu.

Q?

Jaké jsou finanční náklady na běžný provoz bazénu?

A.

Roční náklady na provoz bazénu záleží na mnoha okolnostech (cena a kvalita vody, velikost bazénu, …).

 • Snížení nákladů na chemikálie např. docílíme:
 • pravidelnou a správnou údržbou bazénu a bazénového příslušenství
 • pořízením přístroje na úpravu vody pomocí soli
 • Snížení nákladů na ohřev vody v bazénu např. docílíme:
 • umístěním bazénu tam, kam sluneční paprsky dopadají celý den
 • pořízením zastřešení, které akumuluje teplo
 • zateplení dna a stěn bazénu polystyrenem
 • instalací tepelných čerpadel, solárního ohřevu

Q?

Jakou zvolit tloušťka stěn bazénu?

A.

Běžně nabízená tloušťka stěn bazénů je 5 mm. Zákazník si může nechat zhotovit za příplatek bazén o síle stěny 6 mm či 8 mm.

Q?

Jakou výšku bazénu si mám vybrat?

A.

Pokud máme menší děti, je optimální výška 1,2 m. Tato menší výška je vhodná i pro vodní hry dospělých, jako je přehazovaná přes síť, vodní volejbal, pólo apod. Výška 1,2 m postačí i k běžnému plavání dospělých v bazénu.

Ke spokojenosti všech svých uživatelů vyrábíme bazény od 1,2 m až do výšky 1,5 m. Větší výška vyhovuje vyšším lidem a jedincům, kteří např. rádi využijí bazén ke skokům do vody.

Při hloubce 1,2 metru se nám voda v bazénu rychleji ohřeje.

Q?

Jakou velikost bazénu si mám vybrat?

A.

Při určování velikosti bazénu vycházíme z velikosti prostoru zahrady a předpokladu, kdo a jak bude bazén využívat (co od bazénu očekáváme).

Na zřeteli bychom měli mít i poměr stran (ideální poměr je 2:1 – standardní typy bazénu jsou velikosti 4x2 m, 4x3 m, 6x3 m, 8x4 m, 10x5 m).